Gmina Prusice - informacje ogólne

UMiG Prusice | Środa 08.04.2015 aktualizacja: 20.05.2015, 10:12

GMINA PRUSICE  

Gmina przyjazna Mieszkańcom

Miejsce na Twoje inwestycje

Gmina inwestująca w sport


GMINA PRUSICE to niewielka choć urocza gmina, która ze względu na korzystny klimat, niewielkie zanieczyszczenia i dogodne położenie staje się miejscem niezwykle atrakcyjnym zarówno do zamieszkania (dzięki korzystnym ceną mieszkań i gruntów pod zabudowę) jak i inwestycji (w pobliżu znajduje się Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości). Zauważalny dynamiczny rozwój w ciągu ostatnich kilku sprawił, że gmina jest nagradzana i wyróżniana w licznych plebiscytach m.in. „Perła Samorządu 2014”, „Najlepszy Burmistrz na Dolnym Śląsku”, „Najlepsza Wieś Dolnośląska 2013” itd. Liczba ludności w gminie Prusice według stanu na 31.12.2014 r. wynosi 9207 osób. Obecne główne funkcje gminy stanowią rolnictwo i leśnictwo. Działalność produkcyjna i usługowa ma mniejsze znaczenie, choć w ciągu ostatnich kilku lat stale wzrasta. Tereny rolnicze zajmują około 72% powierzchni gminy, tereny lasów - około 24%, natomiast tereny zabudowane i zurbanizowane stanowią około 4%. Ogólna powierzchnia gminy wynosi 158,02 km2.

POŁOŻENIE: Gmina Prusice położona jest w północnej części województwa dolnośląskiego, w powiecie trzebnickim. Składa się z miasta Prusice oraz 27 wsi. Szczególnie malownicze rejony gminy leżą w jej południowej i południowo-zachodniej części i są one częścią Wzgórz Trzebnickich i Strupińskich. Pozostałe tereny zajmuje Kotlina Żmigrodzka.

WAŻNE MIEJSCA: W gminie jest wiele miejsc wartych zwiedzenia. W Prusicach, dawnej siedzibie książęcej, znajduje się piękny renesansowy Ratusz z punktem widokowym na wieży (wejście bezpłatne), kościół gotycki św. Jakuba z barokową kaplicą Hatzfelda z XVII w., kościół św. Józefa oraz wiele zabytkowych kamienic. Warto także wspomnieć o nowych obiektach takich jak: Prusickie Centrum Fitness, nowoczesna Biblioteka „Multiteka" oraz Prusicki Obiekt Multifunkcyjny.

Wokół Prusic nie brakuje zabytkowych obiektów sakralnych: szachulcowy kościół w Pawłowie Trzebnickim, barokowy kościół we Wszemirowie oraz neogotycki w Strupinie. Miejscem szczególnej uwagi jest kompleks sportowo-rekreacyjny w Brzeźnie, w skład którego wchodzi m.in. pałac, pole golfowe, korty tenisowe, strefa SPA. W Piotrkowicach znajduje się barokowy pałac z XVII w. mimo zniszczenia nadal zachwyca bogatymi zdobienia. Warto także odwiedzić skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Borówku oraz staw Zielony Dąb w Gąskach. Przez teren gminy przebiega kilka pieszych i rowerowych szlaków turystycznych. Planowana jest także najdłuższa ścieżka rowerowa na Dolnym Śląsku, gmina Prusice jest liderem tego projekt.

WYDARZENIA: W gminie Prusice organizowanych jest wiele imprez kulturowo-sportowych m.in. Dni Prusic, Majówka w Skokowej, Turniej Rycerski, Jarmark Bożonarodzeniowy oraz wiele pikników rodzinnych i imprez plenerowych. Organizatorzy za każdym razem dbają o różnorodność atrakcji tak, aby każdy znalazł coś dla siebie.

|