Prusice na szczycie we współpracy z III Sektorem

Dorota Leń | Niedziela 26.02.2012 aktualizacja: 28.02.2012, 12:21
Forum Organizacji Pozarządowych Gminy Prusice
Forum Organizacji Pozarządowych Gminy Prusice / UMiG Prusice
Gmina Prusice jako jedyna z gmin powiatu trzebnickiego znalazła się w 175 najlepszych gminach w Rankingu „Przyjazny Samorząd”, który oceniał współpracę samorządu lokalnego z III Sektorem. Nasz samorząd otrzymał ponad 4 gwiazdki, gdyż osiągnięty wynik końcowy wyniósł 4,75 i jest w Rankingu na równi z Wrocławiem. Jak widać władzom naszej Gminy bardzo zależy na partnerstwie z organizacjami pozarządowymi i będą dążyć do jeszcze większych sukcesów.

Stowarzyszenie Klon/Jawor z Warszawy wspólnie z Departamentem Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w oparciu o wyniki Monitoringu współpracy urzędów z sektorem pozarządowym opracował ankietę na temat współpracy w 2010 roku i wysłał ją w maju 2011 roku do urzędów w wersji elektronicznej. Jak się okazało kwestionariusz wypełniło 89% samorządów gminnych, czyli 2192 gminy, wśród nich nasza – Prusice.

Na podstawie zgromadzonych ankiet Stowarzyszenie opracowało Ranking „Przyjazny Samorząd”. Z nadesłanych ankiet brano pod uwagę takie elementy jak: uchwalanie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, zakres współpracy finansowej, relacje partnerskie między samorządem, a III sektorem oraz wspieranie współpracy.

W każdym z czterech wymiarów gminy mogły uzyskać od 0 do 5 gwiazdek. Jednak końcowym wynikiem była średnia liczba punktów. 

Wśród 175 gmin, które znalazły się w Rankingu oczywiście nie zabrakło Gminy Prusice, która otrzymała dość wysokie liczby gwiazdek w poszczególnych kryteriach. I tak za kryterium współpracy z organizacjami pozarządowymi otrzymaliśmy 5 gwiazdek. – gdyż jako Gmina oprócz tego uchwaliliśmy program współpracy, skonsultowaliśmy go skonsultowaliśmy z III Sektorem, to jeszcze udokumentowaliśmy formę konsultacji. W kryterium współpracy finansowej również otrzymaliśmy 5 gwiazdek. Jeśli chodzi o wspierające formy współpracy to nasza Gmina otrzymała 4 gwiazdki, a w partnerskiej formie współpracy oczywiście 5 gwiazdek. Wynik końcowy naszej Gminy 4,75, który władze bardzo cieszy, ale również motywuje, aby to było równe 5.00.

Tutaj warto zobaczyć, że mała gmina wiejsko – miejska Prusice osiągnęła taki sam wynik końcowy jak duża gmina miejska Wrocław. 

Warto podkreślić, że Gmina Prusice, to jedyna Gmina powiatu trzebnickiego, która znalazła się w tym rankingu. Więc jest to również wielki sukces.

Jak podkreśla Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz, że bardzo mu zależy na tym, aby współpraca między samorządem lokalnym, a III Sektorem była cały czas bardzo dobra i widoczna. 

– Tak wysokie osiągniecie w Rankingu „Przyjazny Samorząd” to wspólny sukces naszego samorządu lokalnego i organizacji pozarządowych – podkreśla Igor Bandrowicz dodając: – Zawdzięczamy go aktywnym organizacjom na naszym terenie i ich prezesom oraz liderom. Taki wynik  pokazuje jak ważna współpraca jest między sektorem publicznym, a sektorem społecznym. Nasza Gmina będzie dążyła do jeszcze lepszej współpracy, tak aby w kolejnych Rankingach być już na szczycie z 5,00. 

|