Specjaliści i akcje zdrowotne w prusickim Ośrodku Zdrowia

Dorota Leń | Niedziela 17.02.2013 aktualizacja: 17.02.2013, 17:07
Pulmonolog, diabetolog, reumatolog, kardiolog, alergolog, lekarz dietetyk, to specjaliści którzy w 2012 roku przyjmowali bezpłatnie w Ośrodku Zdrowia w Prusicach. Nie zabrakło również specjalistycznych badań takich jak: spirometria, mammografia, pomiar hemoglobiny glikowanej, badanie osteoporozy, EKG, poziom cholesterolu, testy skórne czy też poziom cukru. Dzieci i młodzież z Gminy Prusice była na turnusach w Szpitalu Rehabilitacyjno - Leczniczym w Wojnowie, Jak zapowiada pielęgniarka koordynująca Agnieszka Opałka akcje i lekarze specjaliści odwiedzą prusicki Ośrodek Zdrowia również w 2013 roku. Już we wtorek 19 lutego zgłoszeni pacjenci skorzystają z bezpłatnych konsultacji kardiologicznych.

Na co dzień w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Prusicach przyjmują oczywiście lekarze pediatrzy oraz lekarze rodzinni, czy też interniści. Ośrodek ma również lekarza okulistę – dr Elżbietę Gwiazda – Gryboś oraz lekarza stomatologa – dr Adam Gubernat.

Od stycznia w każdą środę w Ośrodku Zdrowia w Prusicach w godz. 10.30 – 16.30 przyjmuje bezpłatnie mieszkanki Gminy Prusice ginekolog dr Dariusz Belka.

– Po nie otrzymaniu dalszego kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia na lekarza ginekologa Burmistrz Miasta i Gminy Prusice wraz z Radnymi podjął decyzję o finansowaniu wizyt u lekarza z budżetu Miasta i Gminy Prusice. Wszystkie mieszkanki Gminy Prusice mogą korzystać z nich bezpłatnie – podkreśla Agnieszka Opałka, pielęgniarka koordynująca w Ośrodku Zdrowia dodając: – Odpłatna jest jedynie cytologia, której koszt wynosi 20 zł.

Akcje i specjaliści w 2012 roku

W 2012 roku Zakład Opieki Zdrowotnej w Prusicach odwiedziło bezpłatnie kilku lekarzy specjalistów: pulmonolog, diabetolog, reumatolog, kardiolog, alergolog i dietetyk, z porad których skorzystało w sumie 300 osób.

Lekarz pulmonolog był w naszym ośrodku w październiku (przyjął 31 osób) i w grudniu (30 osób). Wszyscy pacjenci przed wizytą mieli wykonane badanie spirometryczne.

Pacjenci, którzy udawali się do diabetologia mieli najpierw wykonany pomiar hemoglobiny glikowanej. Lekarz diabetolog był  w 2012 roku w Prusicach trzy razy: w maju (20 osób), we wrześniu (24 osoby) i w listopadzie (20 osób).

Na badanie osteoporozy we wrześniu udały się 32 osoby (koszt badania – 25 zł), po czym 30 pacjentów odwiedziło lekarza specjalistę reumatologa.

Pacjenci przed każdą wizytą u lekarza kardiologa mieli wykonane badanie EKG oraz zbadany poziom cholesterolu i poziom cukru. Kardiolog w ośrodku zdrowia przyjmował trzy razy: w czerwcu (10 osób), w październiku (10 osób) i w grudniu (18 osób).

 

Na wizytę do alergologa zgłosiły się w lipcu 42 osoby, a w październiku 25 osób. Przed wizytą u specjalisty pacjenci mieli wykonane testy skórne i badanie spirometryczne, zaś przed wizytą u dietetyka pacjenci mieli zrobiony pomiar tkanki tłuszczowej i hemoglobiny glikowanej. Z porad dietetyczki skorzystały 32 osoby.

Szczepionki na HPV pokryte z budżetu gminy

Wirus HPV odpowiada za przednowotworowe i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety.

W Polsce zapada na ten typ nowotworu ponad 3600 kobiet rocznie, z czego umiera, co roku około 2000 – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.

Gmina Prusice postanowiła dołączyć do rosnącej rzeszy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce.

Profesor Harald zur Hausen wynalazca wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) otrzymał Nagrodę Nobla.

Burmistrz Gminy zdecydował o sfinansowaniu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy.

Biorąc pod uwagę rekomendacje światowych i polskich towarzystw medycznych, radni podjęli decyzję o zaszczepieniu uczennic z Gminy Prusice z rocznika 98.

W sprawie szczepionek i jakichkolwiek pytań prosimy kontaktować się z Panią Ewą Kłok z Ośrodka Zdrowia w Prusicach pod nr tel. 71 312 62 91

Zaszczep się przeciw WZW typu B

Zakład Opieki Zdrowotnej w Prusicach zaprasza do zaszczepienia się na wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Szczepionka składa się z trzech dawek, a koszt jednego szczepienia to 45 zł.

WZW typu B to wirusowe zapalenie wątroby wywołane zakażeniem HBV. Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia w Polsce jest ok. 2% ludności przewlekle zakażonych wirusem B zapalenia wątroby, a 15 – 20 % przebyło to zakażenie w przeszłości. Choroba w ostrej postaci powoduje: zapalenie wątroby, wymioty, żółtaczkę i – rzadko – śmierć.

Chroniczne zapalenie wątroby typu B może ewentualnie prowadzić do marskości wątroby i raka wątroby, który jest nieuleczalny wobec małej skuteczności obecnej chemioterapii.

Szczepienie zapobiega przejściu infekcji wirusem zapalenia wątroby typu B w aktywne wirusowe zapalenie wątroby typu B.

– Do zaszczepienia się na WZW typu B zapraszamy szczególnie osoby, które się urodziły przed 1984 rokiem – zaznacza Agnieszka Opałka pielęgniarka koordynująca w ZOZie dodając: –Te osoby, to osoby, które nie zostały objęte obowiązkowym szczepieniem.

Co „piszczy” na bieżąco w Ośrodku Zdrowia?

Na bieżąco w ośrodku zdrowia są wykonywane badania w krwi w każdy wtorek i czwartek od godz. 8 do 9, także w poniedziałki, środy i piątki dla zadeklarowanych pacjentów w ośrodku zdrowia są bezpłatne badania spirometryczne oraz badanie poziomu cholesterolu

Spirometria to pomiar oddychania. Podczas badania spirometrycznego mierzy się pojemność płuc, czyli objętość powietrza jaką można nabrać podczas najgłębszego wdechu lub wydychając z płuc podczas najsilniejszego wydechu. Drugą cechą płuc badaną podczas spirometrii jest szybkość wydechu czyli maksymalna objętość powietrza jaką badany wydycha podczas pierwszej sekundy gwałtownego wydechu.

– Zapraszamy na bezpłatne badania spirometryczne dla zadeklarowanych pacjentów, które można wykonać trzy razy w tygodniu: poniedziałki, środy i piątki od godz. 11 do 14 – podkreśla pielęgniarka koordynująca w ZOZie Agnieszka Opałka.

Ośrodek Zdrowia w Prusicach zaprasza również wszystkich zadeklarowanych pacjentów na bezpłatne badania poziomu cholesterolu, które można wykonać trzy razy w tygodniu: poniedziałki, środy i piątki od godz. 8 do 16.

Jak podkreśla Agnieszka Opałka, pielęgniarka koordynująca badanie poziomu cholesterolu to badanie przesiewowe - krew jest pobierana z palca.

 

Akcje w 2013 roku

Już we wtorek 19 lutego 2013 roku od godz. 15 w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Prusicach będą miały miejsce bezpłatne konsultacje kardiologiczne.

Więcej informacji można uzyskać w rejestracji lub pod numerem tel. 71 312 62 91, a także kontaktując się z pielęgniarką koordynującą Panią Agnieszka Opałką

|