Szczepionki na HPV pokryte z budżetu gminy

Dorota Leń | Wtorek 13.11.2012 aktualizacja: 13.11.2012, 19:18
W środę 14 listopada o godz. 17.00 w Zespole Szkół w Prusicach odbędzie się spotkanie z lekarzem dla rodziców uczennic z rocznika 98 odnośnie szczepionki HPV. Koszt szczepień zostanie pokryty z budżetu gminy.

Wirus HPV odpowiada za przednowotworowe i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety.

W Polsce zapada na ten typ nowotworu ponad 3600 kobiet rocznie, z czego umiera, co roku około 2000 – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.

Gmina Prusice postanowiła dołączyć do rosnącej rzeszy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce.

Profesor Harald zur Hausen wynalazca wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) otrzymał Nagrodę Nobla.

Burmistrz Gminy zdecydował o sfinansowaniu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy. 

Biorąc pod uwagę rekomendacje światowych i polskich towarzystw medycznych,radni podjęli decyzję o zaszczepieniu uczennic z Gminy Prusice z rocznika 98.

W sprawie szczepionek i jakichkolwiek pytań prosimy kontaktować się z Panią Ewą Kłok z Ośrodka Zdrowia w Prusicach pod nr tel. 71 312 62 91

|