Termomodernizacja w Gminie Prusice ruszyła

Dorota Leń | Sobota 14.07.2012 aktualizacja: 14.07.2012, 15:23
Gmina Prusice rozpoczęła realizację partnerskiego projektu „Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej Jednostek Samorządu Terytorialnego”, którego Liderem jest Powiat Milicki, a pozostałymi partnerami : Powiat Trzebnicki, Gmina Mokrsko (województwo łódzkie) oraz Gmina Żmigród.

Termomodernizacja w budynkach użyteczności publicznej to projekt, którego całkowita wartość wynosi ponad 14 mln zł., z czego Lider Projektu na realizację przedsięwzięcia pozyskał dotację z Narodowego Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach systemu zielonych inwestycji w wysokości  30 % wartości projektu. Pozostała kwota zostanie pokryta w 60 % z zaciągniętej pożyczki (nie przez wszystkich Partnerów) z NFOŚiGW i w 10 % z wkładów własnych Partnerów.  Jeśli chodzi o Gminę Prusice, to  zostanie zainwestowane w niej ponad 1,5 mln złotych, z czego dotacja to ponad 430 tys. zł,  wkład własny Gminy wyniesie ok. 250 tysięcy zł, a kwota z pożyczki to ponad 860 tys. zł.


W ramach termomodernizacji budynków użyteczności publicznej w naszej Gminie zostaną niej poddane dwa budynki: Zespołu Szkół w Prusicach oraz Ochotniczej Straży  Pożarnej w Prusicach.

Inwestycja obniży dwutlenek węgla

Gmina Prusice do tego projektu  chciała przystąpić nie tylko ze względu na fakt dofinansowania kolejnych inwestycji, ale dlatego, że dla naszej Gminy ekologia jest niezwykle ważna, o czym pisaliśmy już nie raz.

Ten projekt zakłada efekty ekologiczne, dzięki wprowadzeniu go w życie. Podstawowym efektem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 1 444 jednostki na rok. Jak wiemy dwutlenek węgla prowadzi do globalnego ocieplenia. Pragniemy zatem robić co możemy, by spowolnić niekorzystne zmiany klimatyczne.

Realizacja tego projektu nam to umożliwia. Pośrednim efektem ekologicznym jest mniejsze zużycie energii. W dzisiejszych czasach, koncerny i wielkie firmy nieustannie wytwarzają jej coraz więcej. Unia Europejska niestety w tej kwestii się dokłada na rynku światowym. Dlatego szukanie oszczędności jest niezwykle ważne, a włodarze Gminy Prusice postanowili nie czekać, aż inni zaczną oszczędzać. Pragną sami wprowadzić rozwiązania ekologiczne w naszej gminie.

Wprowadzamy projekt w życie

Już dzisiaj  możemy zobaczyć rozpoczęte prace przy Zespole Szkół w Prusicach, które będą obejmować:  docieplenie wszystkich ścian zewnętrznych budynku styropianem o grubości 14 cm  wraz z kolorystyką elewacji , oraz docieplenie stropodachu wełną mineralną o grubości 20 cm. Zostaną również zamontowane nowe rynny, rury spustowe oraz parapety zewnętrzne.


Natomiast za chwilę zostanie rozpoczęta termomodernizacja budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Prusicach przy ul. Powstańców Śląskich.  Będzie tutaj wykonane docieplenie wszystkich  ścian zewnętrznych styropianem grubości 14 cm wraz z kolorystyką.  Ściany zostaną również fundamentowe zaizolowane przeciwwilgociowo.  Stropodach będzie docieplony  styropianem o  grubości 20 cm. Ponadto zostanie wymieniona  stolarka okienna i drzwiowa na stolarkę PCV, podobnie stolarka luksferów.

Projekt ociepleń ścian zewnętrznych opracowano w oparciu o technologię firmy Baumit.  Natomiast Projekt izolacji przeciwwilgociowej ścian i posadzki piwnic został opracowany o technologię firmy BORNIT.  Jeśli chodzi o wykończenia cokołów opracowano w oparciu o technologię firmy Feldhaus Klinker.

Prace, ze względu na fakt, że budynki są cały czas czynne  został podzielony na etapy. Mimo to już z końcem sierpnia przypada planowany koniec realizacji projektu, a to  oznacza, że kolejną zimę uczniowie będą uczyli się w ocieplonej Szkole, a strażacy będą dyżurować w cieplejszym i bardziej ekonomicznym budynku.     

|