Burmistrz Igor Bandrowicz wśród najlepszych włodarzy w Polsce

Dorota Leń | Niedziela 28.05.2017 aktualizacja: 28.05.2017, 15:53
Miło nam poinformować, że Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz w czwartek 25 maja 2017 roku podczas uroczystej Gali w ramach Kongresu Perły Samorządu 2017 w Muzeum Emigracji w Gdyni odebrał wyróżnienie za zajęcie 10.miejsca w kategorii „Najlepszy włodarz” wśród gmin miejsko – wiejskich w rankingu Dziennika Gazety Prawnej Perły Samorządu. Warto dodać, że Burmistrz Prusic w tym Rankingu jest jedynym laureatem z terenu powiatu trzebnickiego.

Dziennik Gazeta Prawna już po raz piąty rozstrzygnął Ogólnopolski Ranking „Perły Samorządu”. Ranking został stworzony na podstawie danych przesłanych przez samorządy w formie uzupełnionej ankiety elektronicznej, na pytania otwarte i zamknięte z wcześniej przyjętymi kryteriami, a także na podstawie danych uzyskanych z Ministerstw. Wśród pytań samorządy musiały udzielić odpowiedzi na zagadnienia z zakresu: finansów, ochrony środowiska, inwestycji, gospodarki komunalnej i przestrzennej, środków unijnych, organizacji pozarządowych, sportu, kultury, turystyki, promocji, dokumentów strategicznych i planów oraz wizji na najbliższe kilka lat.

Redakcja gazety wskazała najlepsze samorządy i najlepszych włodarzy w czterech kategoriach: miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, miasta do 100 tys. mieszkańców, gminy miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Warto podkreślić, że Ranking Gazety Prawnej to rzetelny plebiscyt, w którym zwycięzcy wyłaniani są na podstawie wypełnianych ankiet i analizy ekspertów.

- Wszystkie gminy w Polsce, niezależnie od ich wielkości, zamożności czy położenia geograficznego realizują te same, wyznaczone przez prawo, zadania i obowiązki względem społeczności lokalnych. Miano Perły Samorządu powinny nosić te spośród nich, które wyróżniają się w sposób szczególny poprzez realizację tych zadań na poziomie wyższym, bardziej zaawansowanym i kompleksowym niż pozostali. W edycji 2017 rankingu Perły Samorządu chcieliśmy zatem przyjrzeć się JAKOŚCI realizacji obowiązków gmin – podkreślili na początku uroczystej gali w Gdyni Organizatorzy, dodając: - Dobry włodarz zasługujący na miano Perły Samorządu musi stawić czoła wielu oczekiwaniom członków społeczności lokalnej oraz pełnić wiele różnych ról istotnych dla rozwoju gminy.


W tym roku organizatorzy Rankingu w kategorii „Najlepszy włodarz” oceniali osiągnięcia włodarzy skupione wokół czterech różnych obszarów tak jak: włodarz jako menedżer – umiejętności i sposób oraz jakość zarządzania organizacją i instytucją, włodarz jako koordynator – sposób koordynacji działań lokalnych, a także zdolności przywódcze, włodarz jako wizjoner – rozwój gminy oraz włodarz jako reprezentant – ilość kadencji, poparcie wyborcze oraz frekwencja podczas wyborów.

Burmistrz w najlepszej „10”

Do tegorocznej edycji Plebiscytu „Perły Samorządu 2017” w kategoriach „Najlepszy samorząd” oraz „Najlepszy włodarz” wpłynęło 170 zgłoszeń.

Kapituła w składzie: Marta Gadomska- Byrska - szef Działu Dodatki Poradnicze i Wydawnictwa Specjalne Dziennika Gazeta Prawna, prof. Hanna Godlewska-Majkowska - naukowiec, nauczyciel akademicki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Zofia Jóźwiak - dziennikarz, prowadząca dodatek „Samorząd i administracja” Dziennika Gazety Prawnej, Kuba Wygnański - przedstawiciel środowiska organizacji społecznych oraz Mariola Wytrykus - przedstawiciel biznesu, menedżer w Deloitte Consulting S.A.

Do kategorii gmin miejsko – wiejskich w części „Najlepszy włodarz” został zgłoszony Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz, który znalazł się w „10” najlepszych włodarzy zajmując 10. Miejsce.

- Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia, gdyż to kolejny mój sukces i sukces Gminy Prusice w Rankingach Dziennika Gazeta Prawna, który pokazuje jaki ogrom pracy wkładamy w rozwój naszej małej ojczyzny i poprawę jakości życia naszych mieszkańców – zaznacza Igor Bandrowicz, dodając: - Warto przypomnieć, że w 2013 roku otrzymaliśmy w ramach Rankingu „Perły Samorządu” wyróżnienie w kategorii najlepszy samorząd oraz wyróżnienie w kategorii najlepszy włodarz. W 2014 roku znaleźliśmy się na 1. Miejscu i dostaliśmy Perłę Samorządu dla najlepszej gminy miejsko – wiejskiej w Polsce, a w 2015 roku znowu znaleźliśmy się w gronie wyróżnionych samorządów. Była to  wyjątkowa nagroda, gdyż to wyróżnienie za 25 lat istnienia samorządu lokalnego. W 2016 roku zająłem 7. Miejsce w kategorii gmin miejsko – wiejskich w części „Najlepszy włodarz”, a w tym roku znowu znalazłem się wśród najlepszych.   


Warto dodać, że po raz kolejny w Rankingu Dziennika Gazety Prawnej Burmistrz Prusic jestem jedynym laureatem z terenu powiatu trzebnickiego, który znalazł się w gronie Najlepszych Włodarzy w Polsce.

- Kolejne wyróżnienie w ramach Pereł Samorządu, pokazuje, że praca samorządu, którym kieruje jest zauważalna nie tylko na terenie województwa dolnośląskiego, ale również w całej Polscepodkreśla Burmistrz Igor Bandrowicz, kontynuując: - To wyróżnienie jest również świetną motywacją do dalszej pracy dla dobra mieszkańców i naszej małej Ojczyzny.

Dorota Leń

|