Jarmark Bożonarodzeniowy i Gminne Mikołajki – wiele radości i przyjemnych wspomnień

Daniela Bacańska | Środa 06.12.2017 aktualizacja: 06.12.2017, 09:08
W sobotę, 2 grudnia, na prusickim rynku odbyły się Gminne Mikołajki połączone z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym. Przygotowania tego przedświątecznego wydarzenia rozpoczęły się już w piątkowe popołudnie. W przeddzień rozstawiano domki, dekorowano rynek, prowadzono również wiele innych prac, aby to wydarzenie było jak najlepiej przygotowane i pozostało w pamięci mieszkańców na długi czas.

Rynek prusicki ozdobiło 25 choinek, na latarniach zabłysły dekoracje, a przy Urzędzie stanęła piękna 1 choinka oraz 1 bombka. Jest to znak, że zbliżają się święta, a w sobotę był to znak, że po południu na rynku odbędzie się coroczne spotkanie z Mikołajem. A ten ma przynieść jak co roku, prezenty.

Otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego rozpoczęło się o 11:00 Biegiem w Poszukiwaniu Świętego Mikołaja. Bieg otworzył Burmistrz Igor Bandrowicz i razem z samorządowcami przebiegł zaplanowaną trasę. Bieg ukończyło 351 osób. Dekoracja zwycięzców biegu odbyła się o 12:00. Jak co roku entuzjazm i uśmiechy towarzyszyły wszystkim zwycięzcom. „Gratuluję wszystkim udanego startu i pięknego akcentu mikołajkowego w kierowanej przeze mnie gminie” – powiedział Burmistrz, który jak co roku, sam w nim wystartował. Radość biegaczy zgromadzonych na starcie była ogromna i pomimo śnieżnych warunków wytrwale przebiegli całą, zaplanowaną trasę. Z informacji uzyskanych od pełniących dyżur medyczny dowiedzieliśmy się, że nikt nie odniósł większej kontuzji. „To cieszy, że z roku na rok gmina dokłada starań, aby był to bieg bezpieczny i aby był prawdziwym świętem biegaczy, okraszonym mikołajkowymi akcentami – jak co roku dopisaliście i za to dziękuję gratulując wyników. Do następnego roku” – skomentował bieg Burmistrz.

O godzinie 13:00 rozpoczął się wykład pn. „Żyj zdrowo i bezpiecznie w Gminie Prusice” – Profilaktyka Antyalkoholowa i Antynarkotykowa.

Śnieżny dzień wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój i sprzyjał wspólnym zabawom z animatorami, dzieci zgromadzone na rynku brały udział w grach jakie zostały przygotowane przez animatorów ze specjalną dedykacją właśnie dla najmłodszych. Od godziny 14:30 rozpoczęły się występy mikołajkowo-świąteczne. Pierwszym występem słuchaczy zaszczyciły dzieci z „23 GZ Ogniste Chochliki”. Maluchy ściągnęły pod scenę wielu słuchaczy, którzy byli zachwyceni wykonaniem najmłodszych mieszkańców. Jednocześnie odbyła się kwesta mikołajkowa małych harcerek. Kolejny świąteczny występ przyciągnął rodziców, dziadków i zebranych, a wykonawcami byli uczniowie prusickiej Szkoły Podstawowej. Wspólne mikołajkowe śpiewanie zaproponowała również Szkoła Podstawowa w Skokowej. Sobotnie popołudnie uroczyście pokazało że na pewno najmłodsi mieszkańcy są gotowi na nadchodzącą magię świąt. Wspólnie zaśpiewaliśmy z Magicznymi Piotrkowicami. Wszystkie występy niewątpliwie wprowadziły zgromadzoną społeczność w piękny świąteczny nastrój i dały możliwość poczuć piękną, świąteczną atmosferę.

Po pięknych występach, nadeszła ważna, wyczekiwana chwila, czyli uroczyste rozświetlenie choinki na prusickim rynku. Rozświetleniu choinki towarzyszył krótki pokaz fajerwerków. To niewątpliwie wielkie wydarzenie w niejednym małym serduszku naszych milusińskich z terenu gminy oraz gości, którzy tego dnia odwiedzili Prusice. Po zaświeceniu choinki na scenie oficjalnie powitaliśmy 6 Mikołajów, 4 Śnieżynki oraz 3 elfy. Znane i nie znane Ho!Ho!Ho! dało oficjalny sygnał że czas na prezenty. Mikołaje zasiedli w specjalnych fotelach i rozpoczęło się rozdawanie 1250 paczek. W tym roku znalazły się w nich ciasteczka, batony, czekolady, czeko-tubka, ptasie mleczko, soczek, mamba , lizak, chipsy i mały czekoladowy Mikołaj oraz upominek w postaci odblaskowego misia. Odbiór paczek odbywał się na scenie, a także na dwóch podestach w pobliżu choinki. Dzieci wraz z rodzicami i opiekunami z niecierpliwością oczekiwali na tę, najważniejsza tego dnia chwilę. Radość dzieci była ogromna, każde z nich mogło zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem.

Po rozdaniu prezentów na scenę zaproszono Burmistrza Miasta i Gminy Prusice Igora Bandrowicza, który wraz z Sekretarzem Grzegorzem Terebunem oraz Dyrektorem GOKiS Pawłem Grzybem, pogratulowali pięknych stoisk oraz wręczyli nagrody za najpiękniejsze świąteczne domki przygotowane przez mieszkańców Gminy Prusice, zrzeszonych w Stowarzyszeniach działających na rzecz Gminy. 14 domków, w których można było znaleźć smaki Gminy Prusice, przysmaki z naszej gminy, ozdoby oraz stroiki świąteczne, oceniane były przez specjalnie powołaną komisję. Na scenie wręczono oficjalne nagrody dla trzech miejsc. Po wnikliwej ocenie I miejsce przyznano Stowarzyszeniu Nasza Wilkowa, II miejsce Stowarzyszeniu Trzech Alei z Kopaszyna, III miejsce Młodzieży z Budzicza. Gratulacje! Na zakończenie tegorocznych Mikołajek i Jarmarku Bożonarodzeniowego było rozlosowanie prezentów specjalnych od Mikołaja.

Podczas całodniowego świętowania mieszkańcy, uczestnicy biegu, jak również osoby towarzyszące mogli skorzystać z poczęstunku. W tym roku 70 osób przez dwa dni ulepiło około 9000 pierogów. Do ich ulepienia zakupiono 150 kg mąki, 150 jajek. Ugotowano 80 kg kapusty, 50 litrów oleju oraz okraszono to 15 kg smażonej cebuli. Nie zabrakło ciepłego barszczu w ilości 130 litrów oraz 50 litrów kompotu.

Wspaniałe świętowanie mieszkańców to jedno z piękniejszych wydarzeń Gminy Prusice.

 

|