Kawiarenka pod Trzema Wieżami z centrum wsparcia dla NGO i informacją turystyczną

Dorota Leń | Poniedziałek 09.11.2015 aktualizacja: 09.11.2015, 21:13
Pyszna kawa z deserem, czas na miłą lekturę przy wyśmienitym koktajlu owocowym, pomoc w pozyskaniu wiedzy na temat funduszy zewnętrznych i napisaniu wniosku o dotację, a także poszerzenie swojej wiedzy o atrakcjach turystycznych w Gminie Prusice to niektóre z propozycji czekających na odwiedzających w znajdującej się na Rynku w Prusicach Kawiarence Pod Trzema Wieżami, która pełni również funkcję Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych i Punktu Informacji Turystycznej.

Kawiarenka Pod Trzema Wieżami znajdująca się w sercu Gminy, czyli na Rynku w Prusicach to nie tylko zwykła kawiarenka, w której można napić się kawy i herbaty. Można tu również spróbować wyśmienitego koktajlu owocowego, zjeść tosty, gofry i lody. Można tutaj spotkać się ze znajomymi, posiedzieć, porozmawiać, poczytać gazetę, czy poczekać na autobus. To jednak nie wszystko.

Centrum Wsparcia złożyło 15 wniosków i pozyskało 200 tys. zł na rozwój działalności Stowarzyszeń

W kawiarence funkcjonuje także Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych, gdzie to organizacje z terenu gminy mogą uzyskać informacje na tematy dotyczące ich działalności, pomoc w pozyskaniu funduszy zewnętrznych, a także w pisaniu wniosków. Od początku działalności Centrum złożono 15 wniosków o dofinansowanie  i pozyskano około 200 tys. zł.

Dzięki temu organizacje pozarządowe mogą rozwijać swoją działalność, w ramach której organizowano festyny z licznymi atrakcjami, czy warsztaty robienia ozdób choinkowych, wielkanocnych i walentynkowych.

Z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich otrzymano 48 tys. zł, na projekt „Prusickie przedsiębiorcze wsie skutecznym narzędziem rozwoju regionu”. W ramach projektu przeprowadzono warsztaty partnerskie, warsztaty dot. tworzenia ofert i warsztaty kierunkowe dla 40 osób z Borówka i Strupiny. Zorganizowano trzy wyjazdy studyjne oraz konkurs, w którym obie miejscowości otrzymały po 5 tys. zł na rozwinięcie wsi tematycznych m.in. Strupina – „Wieś różana”, Borówek – „Wieś rolnictwa i tradycji”.

Kolejny projekt „Propagowanie nowego stylu życia, w wolności od uzależnień w oparciu o wartości chrześcijańskie” realizowany jest wraz ze wspólnotą chrześcijańską w Wilkowej. To projekt skierowany do osób dotkniętych lub zagrożonych nałogiem alkoholowym, przemocą
i nienawiścią w rodzinie.

O zabytkach i atrakcjach turystycznych można usłyszeć w Punkcie Informacji Turystycznej

W kawiarence funkcjonuje również Punkt Informacji Turystycznej dzięki czemu odwiedzające nasze miasteczko wycieczki mogą zasięgnąć informacji o historii i obecnym życiu miasta, obejrzeć zabytki oraz wejść na wieżę ratusza w towarzystwie opiekuna – przewodnika. 

Monika Stankiewicz

|