Młodzież z Prusic w Parlamencie Europejskim w Brukseli

Dorota Leń | Poniedziałek 21.09.2015 aktualizacja: 21.09.2015, 23:10
W dniach 14-18 września 2015 roku, czteroosobowa grupa młodzieży z Prusic wraz z opiekunką Lucyną Zalewską wzięła udział w wyjeździe do Brukseli ufundowanym przez Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Zdrojewskiego. Wycieczka była nagrodą za zajęcie I miejsca w finale finałów konkursu dla gimnazjalistów pt. „Moja okolica pięknieje dzięki RPO”. Został on zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, a miał miejsce 9 maja bieżącego roku podczas Wielkiego Pikniku Europejskiego we Wrocławiu. Laureatami zostali uczniowie Zespołu Szkół w Prusicach: Maja Kwiatkowska, Malwina Lupa, Przemysław Zdybel oraz Maksym Reder.

Pierwszego dnia pobytu uczniowie udali się w rejs łódką po kanałach malowniczej Burgii. Natomiast piesza część trasy była okazją do podziwiania z bliska tego najlepiej zachowanego w Europie miasta ze średniowieczną zabudową, zwanego Wenecją północy. Ogromną ciekawość zwiedzających wzbudziła kaplica, w której przechowywana jest ampułka z tkaniną przesiąkniętą  krwią Pana Jezusa.

Kolejne dni  przebiegały pod hasłem zwiedzania najważniejszych zabytków stolicy państwa, Brukseli, których historię przybliżał przewodnik. Młodzież odwiedziła Grand Place oraz przepiękny rynek z gotyckim ratuszem i bogato zdobionymi domami cechów kupieckich.

Uczestnicy wyjazdu mogli także podziwiać piękno Katedry św. Michała i św. Guduli, Laeken, czyli rezydencje królewskie, Bazylikę Sacre Coeur, Kolumnę Kongresu, Pałac Królewski, kościół Notre Dame de Sablon, Pałac Sprawiedliwości, a nawet przepiękny Park Cinquantenaire. Kolejnymi atrakcjami była słynna fontanna Manneken Pis oraz park Expo,  pagoda japońska i Atomium. 

W czasie spacerów wzdłuż urokliwych uliczek wokół rynku wyczuwało się niezwykłą atmosferę miasta z rozchodzącymi się wokół zapachami belgijskiej czekolady, frytek,  gofrów i małż, które serwowano w restauracjach wokół Grand Place.

Podczas bogatego programu pobytu uczniowie zwiedzili również siedzibę Parlamentu Europejskiego w Brukseli, gdzie uczestniczyli w prelekcji na temat funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, a także w spotkaniu z eurodeputowanym Bogdanem Zdrojewskim.

Pan Zdrojewski pokazał uczestnikom jak wygląda praca europosłów, a także wyczerpująco odpowiedział na wiele zadawanych przez dociekliwą młodzież pytań. Uczniowie zapoznali się z pracą i funkcjonowaniem instytucji unijnych i dowiedzieli gdzie są podejmowane najważniejsze decyzje w Unii Europejskiej. Jedną z najbardziej ekscytujących wizyt była obecność uczniów na trybunie sali plenarnej Parlamentu Europejskiego.

A po zwiedzaniu, przyszedł czas na skosztowanie lunchu podawanego w siedzibie Parlamentu Europejskiego.

Ostatnim punktem wycieczki była podróż do Antwerpii, gdzie podziwiać można było piękną starówkę Grote Markt, gotycką Katedrę Najświętszej Marii Panny, pomnik Rubesa i średniowieczny zamek Het Steen.

Podsumowując, podróż do Brukseli wywarła ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach, którzy bogatsi w wiedzę o Parlamencie Europejskim, przywieźli ze sobą wiele zdjęć, niezwykłych pamiątek oraz przepysznych belgijskich czekoladek.

W imieniu swoim oraz uczestników naszej wycieczki do Brukseli, gorąco i serdecznie dziękuję panu Posłowi do Parlamentu Europejskiego - Bogdanowi Zdrojewskiemu – oraz jego asystentom za życzliwość, pełen profesjonalizm, zaangażowanie i opiekę.

Dziękujemy także  wszystkim tym, dzięki którym ten wyjazd był możliwy.

Lucyna Zalewska

|