Nazywam się Miliard czyli Taniec Przeciwko Przemocy!

Dorota Leń | Środa 17.02.2016 aktualizacja: 17.02.2016, 21:56
„Tańczymy, bo taniec wyzwala energię i daje nam siłę do dalszego działania”. Takie hasło przyświecało tegorocznej, międzynarodowej akcji Nazywam się Miliard - One Billion Rising czyli Taniec Przeciwko Przemocy. Tańczono na całym świecie, a także w 60 miastach Polski, w tym we Wrocławiu, dokąd udała się również grupa reprezentująca Gminę Prusice i Gminę Wisznię Mała.

W niedzielne popołudnie 14 lutego 2016 roku na wrocławskim Rynku spotkali się by wspólnie zaprotestować, przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, dzieci, dorośli, osoby niepełnosprawne oraz wiele innych zainteresowanych wspólnym wyrażeniem sprzeciwu wobec przemocy względem kobiet i dziewczynek. Koordynatorem wydarzeń w Polsce była Fundacja Feminoteka, a we Wrocławiu Fundacja na Rzecz Równości.

Jak mówią organizatorzy, to już po raz czwarty powstaliśmy, aby powstrzymać falę przemocy wobec kobiet i dziewcząt!


Zgromadzeni na wrocławskim Rynku, wspólnie zatańczyli do utworu „Break the Chain”, co miało „zamanifestować siłę i wyzwolić energię do przeciwstawienia się przemocy”. Aby przygotować się do akcji, w Prusicach zorganizowane zostały próby, na których chętni nauczyli się prostego układu tanecznego, który wspólnie z innymi odtańczono podczas happeningu. Próby miały miejsce w Prusickim Centrum Fitness, podczas Zumby prowadzonej przez Dorotę Niemczurę oraz w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, gdzie przygotowaniem uczestników zajęła się Renata Skiba, która jednocześnie koordynowała prusicką akcję. Do współpracy z Fundacją na Rzecz Równości z Wrocławia oprócz Urzędu Miasta i Gminy w Prusicach przyłączył się Zespół Szkół z Prusic, GOKiS, Radni Powiatowi i Miejscy.

Flash Mob na wrocławskim Rynku, w którym Gmina Prusice wzięła udział, to przystąpienie do protestu i naświetlenie, że problem przemocy istnieje, a kobiety oczekują wsparcia szczególnie poprzez prawne działania, podjęte uchwały, zapisy w ustawie, które pozwolą im czuć się bezpieczniej, a sprawcy agresji otrzymają wyraźny sygnał – DOŚĆ, nie jesteście bezkarni!

Akcję poparło także wiele znanych osobistości ze świata telewizji m.in. dziennikarki Dorota Wellman, Paulina Młynarska, aktorki Renata Dancewicz, czy Anna Dereszowska, a fotoreportaże z akcji można znaleźć na portalach internetowych Gazety Wrocławskiej, Gazety Wyborczej, dlastudenta.pl, oraz w ich wersjach papierowych, a także na portalu Facebook gminy Prusice. Także wrocławskie Fakty wyemitowały tego dnia relację z wydarzenia.

Podziękowania:

Za pomoc w realizacji przedsięwzięcia organizatorzy kierują serdeczne podziękowania do Burmistrza Gminy Prusice Igora Bandrowicza, Dyrektor Zespołu Szkół w Prusicach Doroty Borowieckiej, nauczycielki historii Wiolety Drząszcz i uczennic z Zespołu Szkół: Kamili i Dominiki Fikier, Mireli Borowiec, Natalii i Wiktorii Szczuki, Kamili Pociejowskiej, Weroniki Szabelkowskiej, Dominiki i Darii Piwowarczyk oraz  Radnej Powiatu Trzebnickiego Marzanny Jurzysta-Ziętek, do Pań z Gminy Wisznia Mała, a także do Doroty Niemczura i Pań z zajęć Zumby w Prusickim Centrum Fitness. Wielkie „dziękuję” należy się również dyrektorowi GOKiSu Pawłowi Grzybowi i Radnemu Arturowi Bagińskiemu za bezinteresowne wsparcie naszych działań zmierzających do szczęśliwego finału na Rynku we Wrocławiu. Ogromne podziękowania kierujemy też do osób, które chętnie poświęciły swój czas, aby zapewnić nam piękne zdjęcia i filmy z akcji, a były to Ola Smektała ze Żmigrodu, Dorota Leń z Urzędu Miasta i Gminy Prusice, Bartek Ryszkowski – działacz społeczny i Nikola Ziętek z Wiszni Małej. Nie zapomniano także o Panu kierowcy, który bezpiecznie dowiózł grupę do Wrocławia, a po zakończonej akcji przywiózł całe i zdrowe do Prusic.

Wszystkich chętnych zapraszamy powtórnie za rok, do udziału w tak szczytnym przedsięwzięciu jakim jest - Nazywam się Miliard czyli Taniec Przeciwko Przemocy!

 

RS

Więcej foto:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.947127518689942.1073742136.172396686163033&type=3

|