Piękne wspomnienia młodzieży z Myrnogradu

Daniela Bacańska | Piątek 04.08.2017 aktualizacja: 04.08.2017, 13:16
Kilka tygodni temu 30-osobowa grupa młodzieży z Myrnohradu i z Pokrowska spędziła niezapomnianą przygodę w Gminie Prusice. Informacja o tej wizycie pojawiła się w Myrnohradska Gazeta Miejska „Rodzinne Miasto”. Artykuł został przesłany do Burmistrza. Zachęcamy gorąco do zapoznania się z poniższym tekstem.

W Myrnohradska Gazeta Miejska „Rodzinne Miasto” czytamy: 

Lato - czas odpoczynku, przyjacielskich spotkań i oczywiście ciekawych podróży. Zwłaszcza miło, gdy o całość zadbają odpowiedzialni dorośli a mądrej, wysportowanej i kreatywnej młodzieży nie pozostaje nic innego jak spakować gadżety, dobry humor i wyruszyć w drogę do Prusic, partnerskiego miasta Myrnogradu.

W dniach od  26 czerwca do 8 lipca 30-osobowa grupa młodzieży (24 z Myrnohradu i 6 z Pokrowska) spędziła niezapomnianą dekadę w jednym z europejskich krajów. Pełne wrażeń i pozytywnych emocji dzieci 11 lipca spotkały się z przedstawicielami mediów i Władzami miasta Myrnohradu, które zatroszczyły się o to, by lato dla tych dzieci było niezapomniane.

Poraz kolejny można było przeżyć wszystkie niesamowite momenty wizyty oraz podzielić się emocjami i wrażeniami z wyjazdu z przedstawicielami mediów podczas spotkania w Sali sesyjnej Urzędu Miasta Myrnohrad. W spotkaniu wzięli udział dzieci, ich rodzice oraz opiekunowie, którzy towarzyszyli grupie podczas wyjazdu. Wyjazd był możliwy dzięki podpisaniu partnerskich relacji między miastami Prusice i Myrnohrad we wrześniu ubiegłego roku.

Jak podkreślił burmistrz Myrnohradu – Oleksandr Brykalov, wyjazd dzieci na wakacje to pierwszy krok do umacniania wzajemnych partnerskich relacji i współpracy między państwami, regionami, gminami, miastami w takim formacie. Cieszy mnie, że formują się nie wyłącznie na oficjalnych, służbowych kontaktach lecz w dużej mierze na osobistych, przyjacielskich relacjach.

- Dalece nie każde miasto w Ukrainie może się pochwalić współpracą partnerską z miastami z Unii Europejskiej zwłaszcza takimi relacjami, które wypracowane są na prawdziwej przyjaźni i głębokiej życzliwości – powiedział Aleksandr Brykalov. – Bardzo jestem wdzięczny naszym przyjaciołom z Polski za ten wspaniały prezent, który otrzymały nasze dzieci, biorąc na siebie organizację i realizację całej wizyty bogatej w bardzo ciekawy program kulturalno-poznawczy.

Jak zaznaczył Oleksandr Ponomarenko – Sekretarz Rady Miejskiej Myrnohradu, współpraca między Prusicami i Myrnohradem zaczęła się jeszcze w 2014 roku, kiedy to podczas realizacji w Ukrainie jednego z projektów Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej miasto Myrnohrad uplasowało się w pierwszej dziesiątce, co pozwoliło zaprezentować swoje atuty naszym polskim kolegom podczas wizyty studyjnej. Urzędnicy z Myrnohradu odwiedzili m in. Gminę Prusice.

- Latem, podczas wizyty naszej delegacji na Dniach Prusic zaprosiliśmy delegację z Prusic do Myrnohradu i już wtedy osiągnęliśmy konsensus, doszliśmy do wniosku, że nasze relacje mogą bardzo dobrze rokować na przyszłość – dodaje Oleksander Ponomarenko.

Spośród wielu atrakcji, które zapewnili organizatorzy najbardziej dzieciom spodobał się pobyt w Prusicach i dwudniowa wycieczka do Wrocławia. Masa pozytywnych wrażeń i emocji dostarczyły dzieciom spływ kajakowy po Dolinie Baryczy zorganizowany przy wsparciu Burmistrza Milicza oraz konkurs zorganizowany przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, którego laureaci będą mogli podczas tygodniowego pobytu ponownie odwiedzić Wrocław wraz z rodzicami. Wśród trójki szczęśliwców znalazły się rodzina Angeliny Alekseenko – wielokrotna laureatka konkursów piosenkarskich, wychowanka studium wokalnego „Talizman”. Angelina jest przeszczęśliwa, że udało jej się zająć pierwsze miejsce i że „będzie mogła zobaczyć to wspaniałe miasto jeszcze raz, tym razem z rodzicami”.

Ukrainą w Polsce reprezentowali najlepsi uczniowie, którzy zapracowali sobie prawo na ten wyjazd ponadprzeciętnymi wynikami w nauce, sztuce i sporcie w roku szkolnym 2016/17. Jak relacjonuje Natalia Pavlova - metodystka Miejskiego Wydziału Oświaty, dzieci były pod dużym wrażeniem gościnności, wysokiego poziomu organizacji ich pobytu i nowoczesnego wyposażenia szkoły w której mieszkali.

- Dzieci od razu się zaaklimatyzowały, początkowe bariery w komunikacji posiłkował język gestów, który po kilku dniach komunikacji z kolegami z Polski przestał już być potrzebny – dodaje Natalia Pavlova.

Wszystkie wydatki związane z dziesięciodniowym pobytem dzieci pokryła polska strona (łącznie z dojazdem, zakwaterowaniem, wyżywieniem i wszystkimi atrakcjami). Urząd Miasta Myrnograd sfinansował dojazd grupy do Kijowa i z powrotem. Bardzo liczymy na przyjazd delegacji z Prusic we wrześniu na Myrnohradzki Jarmark „Jesień – 2017”

Dzieci bardzo liczą na to, że w składzie delegacji znajdą się również ich nowi koledzy z Polski – uczniowie szkoły w Prusicach. Co ciekawe, wiele młodych ludzi po wizycie w Polsce postawiło sobie za cel osiągnąć taki poziom wiedzy, by móc w przyszłości poważnie rozważyć możliwość podjęcia studiów wyższych we Wrocławiu. Uczestnice wyjazdu podczas spotkania zaprezentowali multimedialną prezentację „dzienniczek z podróży” w której zawarli w szczegółowe relacje z wyjazdu.

 

Autorka: Nonna Kirichenko

Zdjęcie: K. Poltoracka

|