Pomóżmy odnaleźć pozostałości po cmentarzu żydowskim w Prusicach

Dorota Leń | Poniedziałek 21.03.2016 aktualizacja: 21.03.2016, 20:12
W związku z udziałem grupy Szkolnego Koła Wolontariatu przy Zespole Szkół w Prusicach w Publicznym Gimnazjum im. H. Sieniewicza w VIII edycji programu edukacyjnego „Przywróćmy Pamięć”, serdecznie prosimy o pomoc i wsparcie dla inicjatywy młodzieży, która pragnie upamiętnić istniejący niegdyś w Prusicach cmentarz żydowski.

Program realizowany jest  przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce w ramach partnerstwa z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny a jego celem jest propagowanie wśród uczniów wiedzy na temat historii i kultury Żydów oraz zachęcenie ich do realizacji projektów na rzecz przywracania pamięci o społeczności żydowskiej w swojej miejscowości. 

Formuła programu jest bardzo elastyczna i pojemna: uczniowie na podstawie dostępnych informacji archiwalnych oraz opowieści zebranych od mieszkańców miejscowości odkrywają wielokulturowe dziedzictwo okolicy i przywracają społeczności pamięć o nim poprzez rekonstrukcję historii społeczności żydowskiej w swojej okolicy, następnie zaś podejmują różnorodne działania publiczne,

Gimnazjaliści z Prusic zwrócili się z prośbą do Urzędu Miasta i Gminy w Prusicach, by ufundować i uroczyście odsłonić tablicę pamięci. Kamienna tablica w kształcie macewy ma stanąć w miejscu, w którym znajdował się jedyny w  Prusicach cmentarz żydowski. Nekropolia została zlikwidowana w 1975 roku.

Ideę upamiętnienia cmentarza poparł Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz zapewniając środki na  sfinansowanie przedsięwzięcia.

Uczniowie zamierzają odnaleźć macewy z dawnego cmentarza i wyeksponować je na murze.

W ramach projektu uczniowie zbadają również, gdzie zostały one umieszczone po wojnie  – niewykluczone, że niektóre z nich zostały wykorzystane w gospodarstwach.

Dodatkowo, uczniowie prusickiego gimnazjum chcą przeprowadzić wśród lokalnej społeczności akcję informacyjną odnośnie polsko-żydowskiej historii w swojej okolicy. Społeczność żydowska odgrywała niegdyś istotną rolę w tworzeniu i rozwoju Prusic. Musimy tę historię szanować i ją pielęgnować. W miarę naszych możliwości będziemy wspierać przywracanie pamięci o tamtych czasach.

Stąd też prosimy Państwa o pomoc w tym zakresie – jeśli posiadają Państwo jakiekolwiek informacje, bądź wiedzę na temat pozostałości po cmentarzu żydowskim w naszej miejscowości, prosimy o kontakt z Zespołem Szkół w Prusicach.

 Koordynatorzy Szkolnego Koła Wolontariatu

                                                                       przy Zespole Szkół w Prusicach

w Publicznym Gimnazjum im. H. Sieniewicza

                   Lucyna Zalewska

                                  Żaneta Szatkowska-Wolska

|