Wielki sukces uczniów ze Skokowej na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności

Dorota Leń | Środa 06.04.2016 aktualizacja: 10.04.2016, 15:30
Uczniowie z niewielkiej Skokowej w Gminie Prusice, podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności 2016 Destination Imagination – Oczyma Wyobraźni, która odbywała się we Wrocławiu, zdobyli III miejsce i Nagrodę Specjalną, a co za tym idzie prawo reprezentowania Polski na Międzynarodowej Olimpiadzie w Stanach Zjednoczonych, w maju 2016 r.

Olimpiada „Destination Imagination” została umieszczona na liście projektów realizowanych przez miasto Wrocław w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Odbyła się w dniach 1 - 3 kwietnia 2016 r. Organizatorem była Fundacja Wspierania i Rozwoju Kreatywności.


Uroczysta Ceremonia Otwarcia i Zakończenia, miała miejsce w Hali Orbita natomiast sedno Olimpiady tzw. „Wyzwania Drużynowe”(przygotowywane już od września krótkie 5 - 8 min. przedstawienia),czy też "Wyzwania Na Już" (wyjątkowe łamigłówki rozwiązywane tu i teraz) oraz wiele towarzyszących atrakcji, czekały na drużyny w siedzibie Wyższej Szkoły Zarządzania „Edukacja".

Drużyny biorące udział w przedsięwzięciu, to liczące od 4 -7 osób zespoły, złożone z uczniów, czy też studentów i ich trenerów. Takie zespoły mogą powstać w przedszkolach, szkołach, bibliotekach, domach kultury i wielu podobnych miejscach, gdzie odbywają się różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne. Drużyna, kilka miesięcy wcześniej wybiera jedno z wyzwań: techniczne, naukowe, konstrukcyjne, teatralne, improwizacyjne lub społeczne. Przygotowuje się do niego dzieląc na role, tworząc kostiumy, scenografię, ucząc się jak zespołowo pokonywać problemy, myśleć kreatywnie, dostrzegać, że istnieje więcej niż jedna droga do rozwiązania problemu, doceniać swoje mocne strony.

W tegorocznych zmaganiach wzięło udział niemal 2 tys. najbardziej kreatywnych młodych ludzi z kraju i ze świata m.in. z Węgier, Ukrainy, Turcji, Chin, Stanów Zjednoczonych. Tym bardziej, uczniowie, nauczyciele i rodzice laureatów cieszą się z wyróżnienia. Wśród tak wielu dużych miast  i szkół, malutka Skokowa zawalczyła o siebie, o nagrodę. Nie poddała się, nie odpuściła ani na chwilę i zasłużenie trafiła do grona zwycięzców XI Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności.

Mimo, że z trzech drużyn, które wzięły udział w wyzwaniu – klasa III, IV i V, nagrodę zdobyli jedynie najmłodsi uczniowie z klasy III, to jednak, jak powiedział dyrektor Szkoły Podstawowej w Skokowej, Andrzej Grzegorzewicz: - Wszystkie dzieci biorące udział w takim przedsięwzięciu są zwycięzcami już na starcie. Niesamowity rozwój twórczego, kreatywnego myślenia, odwagi w podejmowaniu wyzwań i działaniu,  jaki ma miejsce podczas przygotowań, na pewno zaprocentuje w przyszłości. Myślę, że dużo łatwiej będzie im się odnaleźć w dorosłym życiu, bo kreatywność to waluta XXI wieku, równie ważna jak wykształcenie.

 

 

Być może dzieci i ich Trenerzy ze Skokowej kierowali się maksymą "Patrz tam gdzie inni patrzą  i zobacz to, czego inni zobaczyć nie potrafią", być może rozbudzona w nich wiara we własne siły, możliwości i umiejętności zaczęła dochodzić do głosu. Nie wiemy na pewno.

- Jednak efekty pracy, ogromnego wysiłku i uzdolnień uczniów, postawiły skokowską podstawówkę wśród najlepszych szkół  z całego świata – mówi z dumą Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz.


"Destination Imagination (DI) daje możliwość odkrywania i wydobywania niezmierzonych potencjałów dziecięcej wyobraźni. Jest też ekscytującą przygodą dla tych, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, zdolności i talenty." (www.kreatywnosc.pl)

Renata Skiba

Foto: Anna Cieśla, Renata Skiba, SP Skokowa

|