Wolontariusze z gminy w świecie

Daniela Bacańska | Poniedziałek 16.10.2017 aktualizacja: 16.10.2017, 13:43
W dniach 11.-16.09. dziesięcioro uczniów kl. II i III oraz absolwentów Publicznego Gimnazjum godnie reprezentowało Gminę Prusice oraz Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Prusicach podczas pierwszego w historii szkoły projektu wyjazdowego.

Dotychczas program Erasmus+ realizowany był w naszym kraju. Tym razem zaproszenie wpłynęło od sąsiadów z Litwy. Projekt o nazwie „Successful volunteer helps all the world” (Odnoszący sukcesy wolontariusz pomaga całemu światu) odbywał się w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży, a uczniowie mogli wziąć w nim udział ze względu na aktywne działania na rzecz innych, w formie wolontariatu. Projekt realizowany jest z inicjatywy nauczycielki języka angielskiego Pani Żanety Szatkowskiej-Wolskiej, koordynator Szkolnego Koła Wolontariatu, z którą współpracowała na każdym etapie Pani Lucyna Zalewska. Wizytę poprzedziła wizyta przygotowawcza poprzedzająca projekt,         Wymiana młodzieży miała miejsce w malutkiej miejscowości Karaliaus Kreslas niedaleko Marijampole na Litwie, gdzie spotkało się 20 uczestników z Polski i Litwy, aby wspólnie realizować główne cele projektu tj.: promowanie idei wolontariatu, stworzenie pozytywnego wizerunku wolontariusza, a przede wszystkim znalezienie sposobów na zachęcanie innych, aby zasilać szeregi wolontariuszy. Niewątpliwie uczestnictwo w tym projekcie zaowocowało w nowe doświadczenia, wiedzę i pozytywną energię. Uczestnicy mieli możliwość poznać nowych ludzi, kulturę i tradycje.

         Uczniowie i opiekunowie wyrazili ogromną wdzięczność wobec Burmistrza Miasta i Gminy Prusice, Pana Igora Bandrowicza za dofinansowanie transportu, a także wsparcie przedsięwzięcia na każdym etapie realizacji. Już wspólnie czekają na nowe wyzwania.

|