Żywa Biblioteka w Prusicach już w październiku!

Dorota Leń | Poniedziałek 21.09.2015 aktualizacja: 21.09.2015, 23:20
Prusice – mała miejscowość w powiecie trzebnickim z liczbą mieszkańców nieprzekraczającą nawet 5000. Ale czy mała oznacza, że nikt o niej nie słyszał i że nic się w niej nie dzieje? Być może, ale na pewno nie jeśli mowa o Prusicach, w których na każdym kroku i przy każdej możliwej sposobności obalamy mity stojących w cieniu metropolii miasteczek. Niedawno gościliśmy w naszych skromnych progach uczestników projektu Erasmus+ - z Rumunii, Chorwacji, Hiszpanii oraz Włoch, a teraz przyszedł czas na Żywą Bibliotekę.

Na wstępie należy podkreślić, że to szczególne przedsięwzięcie, mające swoje korzenie w duńskim Roskilde, zostało objęte patronatem przez Burmistrza Miasta i Gminy Prusice Pana Igora Bandrowicza, ale także przez Rzeczniczkę Praw Obywatelskich Panią Irenę Lipowicz jak i profesor Małgorzatę Fuszarę, która pełni funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Premiera, a jednocześnie pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania. Bo właśnie o równym traktowaniu mowa.

Żyjemy bowiem w świecie, w którym nie tylko każdy jest inny, ale coraz bardziej zacierają się granice pomiędzy państwami, a co za tym idzie kulturami, wyznaniami, poglądami.

Wymaga to od nas większej otwartości i tolerancji, przełamywania własnych stereotypów i zahamowań oraz ciągłego poszerzania horyzontów.

Podczas gdy w innych krajach europejskich, mieszkańcy na co dzień spotykają się z różnorodnością, Polska wciąż jest dość homogeniczna pod każdym względem. Stąd też, dla wielu mieszkańców tak małych miejscowości, jak Prusice, niezwykle trudno o otwartość i zrozumienie.

Właśnie dlatego grupa nauczycieli z Zespołu Szkół w Prusicach postanowiła uczynić krok w kierunku większej tolerancji organizując wspomnianą już Żywą Bibliotekę. Po ubiegłorocznym projekcie Szkoła Równego Traktowania, jest to kolejny krok wprzód w walce z brakiem akceptacji dla odmienności.

Żywa Biblioteka oferuje bowiem wszystkim uczestnikom, którzy zechcą do niej przystąpić, niepowtarzalny kontakt z żywymi książkami, czyli osobami innego pochodzenia, wyznania, kultury, orientacji seksualnej oraz pozostałych aspektów, które często dla wielu z nas są niezwykle trudne do zaakceptowania. Wierzymy, że bezpośredni kontakt z osobą, możliwość zadania nurtujących nas od zawsze pytań czy zwyczajne wysłuchanie historii drugiego człowieka pozwoli na ujrzenie go w zupełnie innym świetle – nie przez pryzmat wpajanych nam przez starsze pokolenia stereotypów. To niepowtarzalna okazja zarówno dla ludzi młodszych i starszych, aby przekonać się, że każdy z nas ma prawo do bycia sobą, do godnego traktowania i szacunku, gdyż wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy takie same prawa, bez względu na wszystko.

Zatem jeśli chcesz razem z nami obalać stereotypy, walczyć z brakiem tolerancji i dyskryminacją,  a przez to stawać się lepszym i bardziej wartościowym człowiekiem, przyjdź do Multiteki w Prusicach w dniu 24 października w godzinach 12-17 i zaczytaj się z nami w przygotowanych specjalnie dla Ciebie książkach. Zapraszamy gorąco, nie może tam Ciebie zabraknąć!     

Organizatorzy

|